Централни догађај 7. Новобеоградских дана слободе, обележавање великог јубилеја 80 година ослобођења Бежаније у Другом светском рату, одржан је 22. октобра 2024 године.
Комеморативну свечаност заједнички су организовали Удружење бораца НОР-а Нови Београд и Удружење „Стара Бежанија“, као прилог неговању културе сећања на страдање преко 8.000 жртава нацистичке Немачке и Независне државе Хрватске,које почивају у Белановића рупи на Бежанијској Коси.
Под почасном стражом новобеоградског Одреда извиђача „Пантер“, велики број окупљених грађана, Бежанинаца, представници државне управе и локалне самоуправе, јавних установа, друштвених и политичких организација, потомака бораца и логораша, одали су пошту страдалницима Старог Сајмишта и Јасеновца, на коначно темељно обновљеном и достојно уређеном спомен-гробљу.
Молебан за упокојене служио је јереј Андрија Вукчевић из бежанијске цркве Светог Ђорђа.
Химну Републике Србије интонирао је дечји хор "Хорић", под уметничким руководством и диригентском палицом професора Марије Гаљевић.
Венце су положили:
- Господин Немања Старовић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије
- Господин Миле Росић, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије
- Господин Стево Марушић, члан Градског већа
- Госпођа Ивана Николић, председница Градске општине Нови Београд,
- Господин Живан Обреновић, председник Скупштине Градске опшине Нови Београд
- Господин Небојша Жугић, директор Arena Channels Group
- СУБНОР Србије
- Фонд Дијаспора за матицу
- Меморијални центар „Старо Сајмиште“
- Београдски форум за свет равноправних
- Клуб генерала и адмирала Војске Србије
- СУБНОР МЗ Лаћарак
- Општинска организација Удружења војних пензионера Србије
- Покрет социјалиста – Градски одбор Београд
- Удружење ратних доровољаца 1912-1918 и њихових потомака
- УБНОР Нови Београд
- УГ Стара Бежанија
- бројни грађани Бежанијске Косе, затим потомци бораца и цивилних жртава рата и њихови поштоваоци
ТРАДИЦИОНАЛНУ БЕСЕДУ на овом страшном и светом месту одржао је господин Немања Старовић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Он је истакао да су храбри људи дали животе како би грађани данас живели у слободи. „Њихова жртва нас подсећа да је цена слободе велика, али и да је наша обавеза да чувамо слободу и предамо је овој деци и будућим нараштајима. Борба за слободу није само нешто што је иза нас, што је у прошлости. Она је и данас итекако актуелна. У временима у којима се историја сваки дан покушава фалсификовати, а наш народ неправедно и неистинито оптужује, ми смо дужни да бранимо истину јер се тако боримо и за правду, наш национални идентитет и бољу будућност наше деце“, рекао је Старовић.
Председница општине госпођа Ивана Николић поручила је да постоје места која су више од историје, а да је Белановића рупа такво место: „Сви заједно треба да радимо на уређењу спомен-обележја, да не заборавимо шта се десило, како би имали бољу и квалитетнију будућност. Захваљујем се свим удружењима која негују културу сећања, међу којима су Удружење „Стара Бежанија“ и Удружење бораца народноослободилачког рата. Ми ћемо се као општина трудити, да као што смо уредили Белановића рупу, уредимо и Троструки сурдук на Лединама - Јеврејско спомен обележје, као и сва важна историјска места на Новом Београду“, рекла је Николић.
Поред дечјег хора у уметничком делу програма учествовали су и чланови Креативне радионице "Чувари сећања": Александар Благојевић, Маша Корица, Лена Корица, Софија Колесар и Сава Кљун, под руководством Јане Грбић, наставнице српској језика и књижевности, који су извели рецитал књижевника Ранка Спалевића, док се својим стиховима присутнима огласио и књижевник Горан Лазовић.
Манифестација је завршена објављивањем Прогласа организатора: ЗА СПОМЕН-ПАРК БЕЛАНОВИЋА РУПА - Враћање достојанства жртвама које почивају у Белановића рупи, који је присутнима прочитао Жељко Вујковић, председник организационог одбора удружења "Стара Бежанија".
Захваљујући свесрдној подршци Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, трудом и залагањем локалне самоуправе, и особито Градске општине Нови Београд, овом заборављеном стратишту у сред главног града, враћено је достојанство, место у култури сећања наше јавности, и место на мапи сећања Београда и Србије. Организатори посебну захвалност упућују ђацима и наставницима који су присуствовали овом догађају, посебно из новобеоградских основних школа “Влада Обрадовић Камени“, „Драган Лукић“, „Младост“, „Борислав Пекић“, „Радоје Домановић“, „Лаза Костић“, „Јован Дучић“ и "Краљ Александар Први", јер је памћење најважнија лекција живота, а заборав највећа ревизија историје.
Сећамо се стога и јединица 73. гардијске стрељачке дивизије и 13. гардијске моторизоване бригаде Црвене армије, и 6. пролетерске дивизија НОВЈ "Никола Тесла", ојачане 13. пролетерском бригадом 1. пролетерске ударне дивизије, које су по ослобођењу Београда прешле Саву и 22. октобра 1944. ослободиле Бежанију и Земун, чиме је отпочела борба за ослобођење Доњег Срема и коначну победу над окупатором.